Přejete si mít ve svém novém domě kvalitní a úsporné vytápění? Můžete si nechat zabudovat tepelná čerpadla.
Cena všech paliv na našem trhu postupně vzrůstá a ani topení dřevem už se tolik nevyplácí oproti běžnému elektrickému vytápění. Pokud využijete tepelná čerpadla, budete svůj dům vytápět pomocí přírodních pochodů a nebudete za ně muset platit, což jistě ocení jak vaše peněženka, tak i váš smysl pro ekologii, kdy k vytopení bytu nebudete potřebovat elektrickou energii, která se u nás vyrábí převážně v tepelných a jaderných elektrárnách.
Pokud se o tepelná čerpadla budeme zajímat blíže, zjistíme, že pracují na periody, které lze dále rozdělit na čtyři procesy, procházející současně, čímž se zvyšuje účinnost vytápění. Všechna tepelná čerpadla v první řadě využívají vypařování, kdy se kapalina kolující v trubkách tepelného čerpadla, ohřívá a vypařuje, čímž se dostává opět nahoru. Zde mají všechna tepelná čerpadla píst, který plyn stlačí a tím se teplota plynu zvýší až na osmdesát stupňů celsia. Tento proces se nazývá komprese a po něm následuje kondenzace, kdy tepelná čerpadla konečně plní svou funkci a vytápí místnost. V tomto procesu dojde k předání tepla plynu radiátorům, pomocí kterých se pak místnost vytápí. Díky předání všeho tepla se plyn mění opět na kapalinu, která se v procesu expanze dostává opět na začátek cyklu. Takto pracují všechna tepelná čerpadla.
Zdroje pro tepelná čerpadla, pomocí kterých se kapalina ohřeje, mohou být následující. Za prvé zde máme přijímání tepla ze vzduchu. Díky kompresy, která probíhá během vytápění, je možné topit i v zimě, kdy jsou tepelná čerpadla schopna z teploty -25 stupňů celsia ohřát kapalinu až na 35-40 stupňů. Dále je zde možnost přijímání tepla ze země, kde se využívá podzemní tektonická činnost. A na konec je zde využívání podzemních a geotermálních vod k ohřevu domů.